Jak można przyrządzać zioła

Czy przyrządzać zioła jest łatwo? Odkąd pamiętamy człowiek żyje w otoczeniu roślin. Z roślin czerpie pożywienie i rośliny pomagają mu przynieść ulgę, zwłaszcza zioła. Wykazują one właściwości lecznicze. Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo jest leczeniem chorób z użyciem ziół. Ta część medycyny jest bardzo popularna, ponieważ ma łagodne działanie, i niewielkie skutki uboczne, lub ich brak.

Jak można przyrządzać zioła?

O właściwościach leczniczych rośliny decydują warunki w jakich rośnie. Istotny jest rodzaj gleby, metoda jej nawożenia, pora zbiorów i kwestia przechowywania. Nie należy zbierać ziół przy drogach i zanieczyszczonych miejscach, ponieważ takie rośliny mogą gromadzić w sobie szkodliwe pierwiastki i metale ciężkie. Znaleźć zioła w miejscach naturalnego występowania jest trudne, a ich ilość też jest niewielka.

Na dzień dzisiejszy zioła pozyskuje się z upraw, gdzie niema takich problemów. W momencie gdy już kupimy takie zioła od producenta, możemy je w różny sposób przyrządzać.

Istnieją różne sposoby w jaki sposób można przyrządzać zioła:

Napar– aby zrobić napar trzeba zioła zalać gorącą wodą. Najlepiej to robić w porcelanowym naczyniu, pod przykryciem aż do ostygnięcia. Później należy odcedzić miksturę. Napar wykorzystuje się do spożycia, kompresów czy przemycia ran.

Odwar– zioło należy zalać wodą, a później doprowadzić do wrzenia, po pięciu- trzydziestu minutach pod przykryciem. Po tym zabiegu trzeba odcedzić płyn i spożyć go.

Okład– można go zrobić z ziół które zawierają śluz. Trzeba zalać wodą w takiej ilości, aby powstała papka. Papkę poddaje się grzaniu, po wystygnięciu zawija się w bandaż lub gazę, następnie gazę kładzie się na ciele.

Macerat– zioła trzeba zalać letnią wodą i odstawić na trzy do dziesięciu godzin. Po tym czasie należy przecedzić surowiec i spożyć go tego samego dnia.

Nalewka – zioło zalewa się 70% alkoholem, zakrywa szczelnie i odstawia na cztery do sześciu tygodni. Po tym czasie trzeba przecedzić nalewkę i przelać do innej butelki.

Kataplazma– sporządza się ja z nasion lipy czy lnu. Trzeba zalać zioła odpowiednią ilością wody, tak aby powstała gęsta papka, następnie doprowadzić trzeba do wrzenia, potem zawinąć w gazę i położyć na chore miejsce na ciele.

Kompres – trzeba zacząć od naparu, zioła gotować trzeba piętnaście do dwudziestu minut, a potem przecedzić. Następnie moczymy bawełnianą chustkę gorącym naparze i przykładamy do chorego miejsca na piętnaście minut.

Maski ziołowe– ziółka polewamy letnią wodą, a później podgrzewamy. W masce powinna być dobrana odpowiednia konsystencja, która pozwala łatwo ją nanieść na skórę. Po nałożeniu przykrywa się maskę gazą, a później ręcznikiem, po to aby utrzymać temperaturę.

Ocet ziołowy – polewamy zioła octem, władamy do słoika, zakrywamy na dwa do trzech tygodni. Po tym czasie trzeba przecedzić i przelać do butelki. Taką miksturę stosuje się w celu umycia twarzy lub płukania włosów.

Leczenie ziołami, jest bardzo atrakcyjną metodą opartą na naturalnych składnikach, której popularność rośnie. Stosując ziołolecznictwo wspomagamy leczenie, profilaktykę. Najlepiej robić to poprzez wprowadzenie ziół do codziennej diety (np. jako przyprawy, czy herbaty).

Ziołami możemy leczyć różne choroby. Niektóre zioła są dobre na potencję, niektóre na inne choroby. Należy jednak pamiętać też o bezpieczeństwie, wiele ziół może wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego tak ważne jest, aby czytać ulotki leków i konsultować się z lekarzem, jeśli cierpimy na jakieś inne schorzenia.